Субота, 23.11.2024, 10.52
Cайт Cергія Дашковського
Главная | Регистрация | Вход Приветствую Вас Гість | RSS
Меню сайта
Разделы новостей
Продивись [278]
Пропозиція перегляду,як на мене,цікавого.
Наш опрос
Оцінка мого сайту
Всего ответов: 25
 
 
 
Главная » 2010 » Вересень » 13 » Танок з граблями
Танок з граблями
01.36
[17:10 07 сентября 2010 года ] [ Український тиждень, № 36, 3 вересня 2010 ]
В українських чиновників є дивна забавка — пошук оптимальної для України формули ціни на газ, імпортований із РФ.
Типовий термін контрактів, які укладає Газпром із європейськими партнерами, — 20—25 років, а їхній змістовний перегляд — радше виняток, аніж правило. В українських чиновників є дивна забавка — пошук оптимальної для України формули ціни на газ, імпортований із РФ. Починаючи з літа 2005-го приблизно раз на рік (іноді частіше) незалежно від того, хто очолює уряд, Мінпаливенерго та Нафтогаз, Україна на тому чи іншому, але незмінно високому державному рівні ініціює перегляд газових домовленостей. І приблизно з такою самою періодичністю за останні п’ять років умови співпраці Нафтогазу з Газпромом незмінно погіршуються. Як, до речі, й фінансові кондиції НАК. Чи то нашим посадовцям бракує дипломатичного хисту і вміння прораховувати на перспективу, чи то росіянам не бракує грошей для просування інтересів в Україні… Певна тенденція простежується в будь-якому разі.

Так, у січні 2006 року була розірвана вигідна для України зв’язка “ціна — транзит” — до цього в обмін на гарантовані поставки газу за фіксованою ціною (50$/тис. м3 на кордоні з Росією) наша держава гарантувала РФ транспортування блакитного палива до кордону з ЄС. Цікаво, що відповідний пакет міжурядових домовленостей було укладено на 2005—2009 роки і теоретично українська сторона могла змусити росіян його виконувати через Стокгольмський арбітраж. Могла, але не змусила, бо сама влітку 2005-го забажала нових умов. У 2006-му Україна ці умови отримала — газ на кордоні з РФ подорожчав до 95$/тис. м3, ставка транзиту зросла непропорційно, постачання блакитного палива до нашої країни монополізувала швейцарська компанія RosUkrEnergo (40% — Дмитро Фірташ), вона ж отримала 50% внутрішнього ринку промислових споживачів газу. Лише остання умова коштувала Нафтогазу близько $500 млн річного прибутку.

Наприкінці 2006-го міністр ПЕК України Юрій Бойко жваво обіцяв або реанімувати втрачені міжурядові домовленості, або щонайменше вийти на дзеркальні транзитні ставки (для України — на транспортування тоді ще дешевого азійського газу територією РФ, для Газпрому — його палива до ЄС). Результат переговорів із росіянами отримали протилежний: подорожчання блакитного палива для України до 130$/тис. м3 за збереження незмінною ставки транзиту російського газу. НАК зазнала колосальних збитків через збільшення вартості 7 млрд м3 технологічного газу, який щороку споживає ГТС України під час транспортування палива до Європи. У 2008 році газ для нашої країни подорожчав ще на $49,5 — до 179,5$/тис. м3, а ставка транзиту для росіян вкотре зросла неадекватно — лише на 0,1 $/тис. м3 на 100 км території. Причому весь цей час — з 2006-го по 2008-й — більшість вітчизняних підприємств купували газ у СП, створеного RosUkrEnergo та Нафтогазом. Не знаю, як окремі топ-менеджери НАК, але сама компанія не отримала дивідендів від діяльності СП. Питання досі залишається відкритим, його ціна — щонайменше $1—1,5 млрд.

19 січня 2009 року Нафтогаз вийшов на прямі закупівлі палива в Газпрому. Ця перемога, що усувала зі схеми газопостачання швейцарського посередника, виявилася пірровою. Українська сторона зобов’язалася купувати фіксований обсяг палива (зробивши РФ справжній подарунок в умовах кризи і зменшення обсягів споживання газу в ЄС), сплачувати шалену пеню за недобір — 150—300% вартості законтрактованого газу, розраховуватися за паливо щомісяця. Ці та деякі інші менш важливі нюанси остаточно вдарили по ліквідності НАК, загальний обсяг боргів якої перевищив $1,5 млрд.

Навесні 2010-го українська влада знову ініціювала перегляд домовленостей із росіянами. Загальний результат — якщо не брати до уваги переможних реляцій регіоналів про якісь “$40 млрд преференцій” — доведення цін на газ для нашої країни до середнього по ЄС рівня і… продовження перебування ЧФ у Криму на 25 років. Це схрещення вужа з їжаком в урочисто укладених у Харкові газових угодах (питання щодо флоту — із зовсім іншої опери) можна було б якось виправдати, якби Україна отримала вагомі та гарантовані преференції. Але росіяни переграли (якщо грали, звичайно, не в одні ворота) наших переговірників і на газовому полі — згідно з підписаним договором, 30-відсоткова знижка, яку отримала НАК, може бути скасована будь-коли односторонньо, розчерком прем’єра РФ Владіміра Путіна.

На початку вересня переглянути домовленості з Газпромом забажав прем’єр Микола Азаров. Час обрано вдало, як завжди, — початок опалювального сезону. Але іронія ситуації навіть не в цьому. Просто формулу кохання, яку наполегливо шукають наші урядовці, роки три тому вивів заступник голови правління Газпрому Алєксандр Мєдвєдєв: “Ми запропонували Україні самій визначитися з ціною, яку вона хоче отримати, а дельту різниці від реальної ціни конвертувати в акції української ГТС і передати їх нам”. Здається, що наші чиновники останні п’ять років шукають не формулу, яка їм відома, а танцюють з граблями. Як у гайдаївській комедії — за певною таксою. Кожне наступне па наближає створення ГТС-консорціуму.

В'ячеслав ДАРПІНЯНЦ

Категория: Продивись | Просмотров: 730 | Добавил: seriozniy | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Форма входа
Календарь новостей
«  Вересень 2010  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Поиск
Друзья сайта


    zampolit

    Часопис Промінь Просвіти

    Статистика

    Онлайн всього: 1
    Гостей: 1
    Користувачів 0
    Copyright MyCorp © 2024
    Сайт управляється системою uCoz