Главная » 2012»Липень»12 » «Хай буде світло!» – сказав електрик… і штраф було скасовано
«Хай буде світло!» – сказав електрик… і штраф було скасовано
07.06
11.07.12 http://khpg.org/index.php?id=1342035940
Георгій Кобзар / «Хай буде світло!» – сказав електрик… і штраф було скасовано
На учасника бойових дій в Афганістані робітниками енергозбуту було накладено стягнення на суму понад 7 тис. грн. за нібито скоєне порушення «Правил користування електроенергією». Але порушення, допущені самими перевіряльниками, дали змогу скасувати означений штраф у судовому порядку. Одразу після новорічних свят, 3 січня поточного року, водій Чугуївського районного відділу енергозбуту та ще 2 робітники цієї поважної установи склали акт про те, що ними нібито виявлене порушення громадянином Т. правил користування електричною енергією. Незабаром останній отримав рахунок до сплати на суму 7260, 47 грн.
Т. – учасник бойових дій в Афганістані – був в розпачі, адже, на його переконання, ніяких збитків Чугуївському РВЕ Акціонерної кампанії «Харківобленерго» він не наносив, і сплачувати непідйомні для нього суми просто був не в змозі.
Тоді він звернувся до відомого у Чугуєві адвоката, члена Харківської правозахисної групи Романа Лихачова, який знаний тим, що, не пасуючи перед державними та правоохоронними структурами, завжди стає на захист прав громадян, та виграє у судовому порядку, здавалося б, безнадійні справи.
Розглянувши докладно суть спору між Т. та «Харківобленерго», Р. Лихачов виявив цілу низку порушень, здійснених самими доблесними працівниками Чугуївського районного відділу енергозбуту.
Зокрема, не зрозуміло, на підставі чого перевірку проводив водій Чугуївського РВЕ та інші вказані в акті особи, оскільки, у «Правилах користування електричною енергією для населення», затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26.07.1999 р. №1357, до представників енергопостачальника, які мають право складати акти про виявлення порушення Правил у споживачів, відносяться робітники рейдових бригад та бригад з відключення споживачів електричної енергії, електромонтери, інженерно-технічні працівники, спеціалісти та керівництво обленерго, при наявності у них відповідного допуску для здійснення перевірок електроустановок споживачів. Чи був у робітників Чугуївського РВЕ означений допуск – невідомо, якщо й був, то на підставі чого він виданий водієві – незрозуміло. Можливо, такі дії пояснюються тим, що після 1-2 січня, що є святково-вихідними, перевірку проводили, як кажуть у народі, «з великого бодуна»?
Хоча, за великим рахунком, Чугуївським РВЕ взагалі не надано достатніх доказів, підтверджуючих, що 03.01.2012 року Т. був присутнім при проведенні перевірки та ознайомлений з актом перевірки в день його складання. У зазначеному акті вказано, що Т. допустив порушення – підключення фазного проводу мимо приладу обліку. При цьому акт складений з порушенням вимог, встановлених Правилами, а саме: у ньому не відображено детально, яким саме чином встановлено факт підключення електропроводу повз прилад обліку, не зазначено, до якої клеми лічильника приєднаний фазний провід, не вказано, яким саме прибором було виявлено порушення Правил.
Також Чугуївський районний відділ енергозбуту АК «Харківобленерго» не надав доказів на підтвердження вказаного в акті порушення, оскільки не зазначив та не підтвердив час, місце, спосіб вчинення Т. дій, які можна розцінити як розкрадання електроенергії та, відповідно, нанесення збитків АК «Харківобленерго».
І це не завадило робітникам Чугуївсього РВЕ зазначити в акті перевірки, що Т. буцімто протягом 3-х років, кожен день протягом 8 годин споживав незаконно по 25, 36 кВт електроенергії, за що йому й нарахували 7260, 47 грн. (та ще й включили у цю цифру ПДВ на суму 1210, 08 грн., що не відповідає «Методиці визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією», затвердженій Постановою НКРЕ від 04.05.2006 р. №562).
А вже 18 січня 2012 року на адресу Т. надійшов «лист кохання» від Чугуївського РВЕ від 16.01.2012 р., в якому містився акт про порушення від 03.01.2012 р. та було зазначено, що Т. потрібно прибути на засідання постійно-діючої комісії з розгляду актів порушення… 18.01.2012 р. об 11 годині. І це теж є грубим порушенням «Правил користування електричною енергією для населення», в яких чітко зазначено: енергопостачальник повідомляє споживача не пізніше ніж за 20 календарних днів до дня засідання комісії про час і дату цієї визначної події. А Т. фактично було повідомлено про засідання комісії в день його проведення. Звісно, на засіданні комісії Т., як споживач, не був присутнім, тому акт не повинен був розглядатися.
Усі ці порушення з боку тих, хто начебто виявив порушення у споживанні електроенергії, дали підстави Роману Лихачову підготувати судовий позов до АК «Харківобленерго» в особі Чугуївського районного відділу енергозбуту на захист прав Т.
В означеному цивільному позові Т., до речі, зазначив, що при сплаті за електроенергію він користується пільгою як учасник бойових дій, усі рахунки завжди сплачував своєчасно та в повному обсязі, тому, в нього не було мети та причин для підключення фазного проводу мимо приладу обліку.
Натомість, згідно ст. 60 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона зобов’язана довести ті обставини, на які вона посилається, і доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. А відповідачем не доведено, що Т. 3 роки, кожен день протягом 8 годин несанкціоновано споживав 25, 36 кВт, як це зазначено в акті перевірки.
Прийнявши доводи й аргументи обох сторін, Чугуївський міський суд визнав дії Чугуївського районного відділу енергозбуту АК «Харківобленерго» неправомірними, скасував рішення комісії з розгляду актів порушень від 18.01.2012 як таке, що суперечить вимогам чинного законодавства України. Та ще й стягнув судові витрати в сумі 214 гривень 60 копійок з відповідача.
Характерно, що отримавши судове рішення, відповідач – Чугуївський РВЕ – навіть не оскаржив його в апеляційному порядку. Отже, рішення суду нещодавно вступило у законну силу.