Главная » 2011»Червень»9 » «Дубова балка»: назад до смітника чи в «хороші» руки?
«Дубова балка»: назад до смітника чи в «хороші» руки?
06.01
«Дубова балка»: назад до смітника чи в «хороші» руки? События и комментарии Автор Наталя ШИШКА среда, 07 мая 2008
Біля відвалів шахти «Жовтнева», вважай, у самому епіцентрі зони екологічного лиха, де стараннями групи криворізьких ентузіастів на місці колишнього звалища створено розплідник рідкісних та екзотичних рослин «Дубова балка», знову цвітуть магнолії. Великі біло-рожеві квіти ваблять до себе всіх, хто хоч раз бачив це весняне диво… Та тепер воно — під загрозою. Вже понад рік, як «за систематичну несплату податку на землю» міська рада позбавила Клуб любителів природи «Саксагань» права користування земельною ділянкою. Справа, сказали, добра робиться, але податки, мовляв, треба платити всім, бо з них утримуються дитсадки і школи, виплачується заробітна плата бюджетникам, і заперечувати цю прописну істину — все одно, що зазіхати на святе. Але голова Клубу Василь БІЛОУСОВ щиросердно запевняє: борг той створено штучно, аби просто відібрати в «надійні» руки облагороджений шматок землі.
Що з’ясувала перевірка?
Земельна ділянка площею 2,17 гектара перебувала в користуванні Клубу любителів природи «Саксагань» із 1992 року. Але тільки в 2005-му податкова не прийняла у Білоусова пільговий звіт щодо сплати податку на землю. І хоча з цього самого моменту він не сидів склавши руки, втягнувшись у кілька судових процесів та апелюючи до всіх і вся, податковий борг накопичився, а припинення права користування земельною ділянкою не примусило себе чекати. Однак проведена фахівцями Криворізького міжрайонного відділу контролю за використанням та охороною земель перевірка засвідчила: рішення Криворізької міськради про припинення права користування земельною ділянкою у зв’язку з систематичною несплатою земельного податку є незаконним та підлягає скасуванню.
Що ж з’ясувала перевірка, ретельно вивчивши понад три десятки документів стосовно «Дубової балки»?
Ще при міському голові Григорієві Гутовському, у 1992-му році, міська влада надала Клубу любителів природи «Саксагань» у постійне користування земельну ділянку санітарної зони річки Саксагань в гірничому відводі шахти «Жовтнева» для організації розплідника рідкісних культур. Право користування земельною ділянкою було посвідчено державним актом №4 від 15 жовтня 1992 року. Її було віднесено до земель природоохоронного призначення, а Клуб любителів природи визнано експериментальною дільницею ботанічного саду та звільнено від сплати земельного податку.
Однак у 98-му році, при створенні земельного кадастру, під час заповнення форми державної статистичної звітності з кількісного обліку земель, затвердженого Наказом Держкомітету статистики, управління земельних ресурсів помилково (!) облікувало зазначену ділянку за Клубом як за закладом культурно-просвітницького обслуговування, а ділянку віднесло до земель громадського призначення. А в 2005-му році, коли було встановлено та затверджено грошову оцінку земель Кривого Рогу (як основу для визначення розміру земельного податку), ділянку і оцінили відповідно — як землю житлової та громадської забудови.
Таким чином, без жодного рішення міської ради в категорії земель житлової та громадської забудови опинилася ділянка гірничого відводу шахти «Жовтнева», через яку пролягають підземні комунікації вентиляційного комплексу, водоводи високомінералізованих шахтних вод та підземні кабельні мережі. Дарма, що житлова забудова у таких місцях заборонена, у тому числі й «Державними санітарними правилами планування та забудови населених пунктів»! Що ж до розплідників декоративних культур, то діючим законодавством їх влаштування в санітарно-захисній зоні дозволяється.
— У нас у місті на Карачунах є радгосп-розплідник декоративних культур площею понад 50 гектарів, який платить 500 гривень земельного податку в рік. Ми ж за свою ділянку в 2 гектари маємо платити 12 тисяч за гектар! — обурюється Василь Білоусов. — І це тільки тому, що частина гірничого відводу, що перебуває у нашому користуванні, віднесена до категорії земель громадської і житлової забудови без будь-якого на те рішення міської ради. Але оскільки наша земля є частиною гірничого відводу родовища загальнодержавного значення, змінювати категорію рада може лише у двох випадках: при розкопці цінних археологічних пам’яток, які потребують заповідання, та в разі наявності узгодженого Кабміном проекту будівництва. Справа про незаконну зміну категорію землі зараз слухається у суді.
А всі, хто знає бійцівську вдачу колишнього профспілкового діяча Василя Білоусова, не сумніваються: на рівні якої інстанції, це вже інша річ, але свою правоту він таки доведе. Та перш за все у цьому впевнений він сам. До того ж, у всі судові процеси, які веде Білоусов стосовно землі «Дубової балки», на його боці має намір вступити природоохоронна прокуратура. Про це «Вестнику» повідомила заступник природоохоронного прокурора Ірина БОРОВЕЦЬ.
На городі — бузина…
Ще одна точка дотику Клубу з владою — в спробі змінити статус «Дубової балки». На підставі звернення Клубу, 22 березня 2006 року Криворізька міська рада дала добро на організацію об’єкту природно-заповідного фонду місцевого значення «Дендропарк «Дубова балка». Остаточне ж рішення з таких питань, згідно з діючим законодавством, — за обласною радою. Туди і був спрямований відповідний пакет документів, ідею схвалило Міністерство екології, а того ж таки 22-го березня, при затвердженні обласною радою Програми формування та розвитку національної екологічної мережі Дніпропетровської області на 2006-2015 роки, до неї було включено пункт про створення нового об’єкту — «Дендропарку «Дубова балка». Таким чином, згідно з діючим законодавством, земля «Дубової балки» була зарезервована для подальшого заповідання, з чого мало б витікати звільнення Клубу від оподаткування.
— Наше подання пішло в облраду в квітні 2006-го року. Там сказали, що немає проекту, і ми маємо його оплатити! Але, даруйте, «розробка проектів створення дендрологічних парків забезпечується органами центральних органів виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях або може бути доручена державним органам та установам». І мені відомо, що в 2007 році облрадою було виділено обласному управлінню екології 700 тисяч гривень, з яких не було витрачено жодної копійки. Це якщо не брати до уваги того, що особисто міністр екології, у якого я був на прийомі, зазначив, що наявних графічних матеріалів у нас і так достатньо, а висновки, яких не було, ми отримали. Все це було передано в облраду. І ось із квітня 2006 року мені досі відповідають звідти «у місячний термін». Щоправда, мною було адресовано голові облради і повторне звернення, але досі, як кажуть, «ни ответа, ни привета», — каже Василь Білоусов.
Та, схоже, така ситуація не турбує ні міське управління екології, ні депутатів міської ради. Більше того — через 7 місяців після того, як міська рада підтримала ініціативу надання статусу дендропарку «Дубовій балці», а саме 25 жовтня 2006 року, вона прийняла рішення про припинення права Клубу любителів природи «Саксагань» користування земельною ділянкою.
Втім, якщо питання в області так надовго і безнадійно зависло через втручання якоїсь «непереборної сили», Василь Білоусов каже, що ладен відмовитися від претензій на статус дендропарку як об’єкту природно-заповідного значення, залишатися розплідником рідкісних культур і платити податок, який належить. Але не такий, як нараховують! Для цього йому слід зосередити свої зусилля на боротьбі за відміну нинішньої категорії землі та повернути право користування земельною ділянкою. І в цих питаннях на його стороні природоохоронна прокуратура, яка на травневу сесію міської ради внесла протест на рішення про припинення права користування земельною ділянкою.
Але цей протест більшістю голосів міська рада не задовольнила. Натомість схвалення більшості отримала пропозиція голови постійної депутатської комісії з питань екології, охорони здоров’я та соціального захисту населення Павла ТИМОШЕНКА (Партія регіонів) «перенести розгляд питання на наступне засідання міської ради, після вирішення питання в області». Але, сподіваємося, навіть викладеного вище достатньо, аби зрозуміти: зміна обласною радою статусу «Дубової балки» (а чи відмова в цьому) не має безпосереднього відношення до проблеми накопиченого податкового боргу та незаконного, за оцінкою прокуратури, припинення права користування земельною ділянкою, і не вирішує їх.
До речі, ще одним аргументом Павла Тимошенка на користь відхилення протесту прокуратури стало те, що, за його словами, у Дубовій балці вирощуються саджанці, які потім продаються. Втім, заступник природоохоронного прокурора Ірина Боровець каже, що не має ніяких підтверджень такій заяві. Натомість прокуратура мала можливість ознайомитися з чималою кількістю актів, що свідчать про безоплатну передачу саджанців церквам, промисловим підприємствам, різним закладам та установам міста. А сам Василь Васильович, наполягаючи на статусі Клубу як неприбуткової організації, у відповідь на такі закиди заявляє про розповсюдження депутатом завідомо неправдивих відомостей і свій намір звернутися з листом до Віктора Януковича як лідера партії, представники якої у Криворізькій міській раді мало того, що «гонять порожняк», та ще й «дискредитують потужну політичну силу, підриваючи її авторитет зсередини».
Та Бог із ним, авторитетом… Не обернути б знову на смітник «Дубову балку». Бо, як сказав Білоусову один із заступників міністра екології, «з таким ставленням місцевих чиновників та можновладців нічого й дивуватися, що у вас там зона екологічного лиха».